skip navigation

OHWAY NATIONAL TEAM

Casey Ingle

Casey Ingle

OHWAY National Team Director

Phone: (313) 404-3212


Mat Mayhem National Dual Results


8U OHWAY Gold Finishes 5th at NUWAY National Duals

OHWAY was represented by three teams in the 8U division at the 2017 NUWAY National Duals in Fort Wayne Indiana this past weekend.  

OHWAY Gold came away with a 5th place finish after going 3-2 on the weekend.  The team defeated NYWAY(New York) 42-21 in the 5th place finals.  

Carter Trukovickh(52), Danny Zmorowski(92), and Marquis Lucas(HWT) all went 5-0 on the weekend.  

OHWAY Red finished 8th and had one wrestler go undefeated in Jake Hughes(67), while Joey Ma(HWT) went 4-1.  


OHWAY Gold 10U Goes 4-1 in Fort Wayne

OHWAY Gold(10U) went 4-1 at Mat Mayhem in Fort Wayne Indiana this past weekend at the Allen County War Memorial Coliseum.  

The team's only loss was in the quarter-finals to Team Iowa Black by a 38-24 score.  

Going undefeated were Kane Shawger(58), Wyatt Brock(66), Brody Saccoccia(70), Brock Durbin(80), Brodie Dominique(90), and Evan Rizzo(100).  


OHWAY Gold 12U Goes 5-2 at Mat Mayhem

OHWAY Gold(12U) went 5-2 on the weekend at Allen County War Memorial Coliseum at the 2017 NUWAY Mat Mayhem. 

The team finished 8th despite losing only their 2nd and 7th duals due to the way bracketing and pools are set up.  

Dillon Campbell(68), Eli Spencer(70), Kyle Snider(115), and Steven Marra(135) all went 7-0 to earn All-American honors.


OHWAY Gold 14U Finishes 3rd at Mat Mayhem

Despite giving up three weight classes throughout the NUWAY National dual tournament, the 14U OHWAY Gold was able to come away with a 3rd place finish and a 4-2 record.   They finished two spots above MYWAY Blue who defeated them in the 3rd round. 

Three wrestlers went undefeated in Jacob Moon(115)
Casey Wiles(122), and Jake Niffenegger(129).  

Six wrestlers earned All-American honors by claiming four or more victories over the two days of competition in Pierce Taylor(4 - 2 101), Moon(6 - 0), Wiles (6 - 0), Niffenegger (6 - 0), Dillon Walker(5-1 134), and Andrew Donahue (5 - 1 143).

OHWAY 14u Results

Match #1 Round 1: Team OHWAY Gold defeated Illinois Junkyard Dogs 30-27
80 - Joel Mylin (Illinois Junkyard Dogs) over Bo DiJulius (Team OHWAY Gold) Fall 0:42
85 - Damari Reed (Illinois Junkyard Dogs) over Unknown (Unattached) Forf 
90 - Gabriel Hinkle (Illinois Junkyard Dogs) over Luke Acuna (Team OHWAY Gold) Dec 4-3
95 - Boede Campbell (Team OHWAY Gold) over Marcel Bitner (Illinois Junkyard Dogs) Dec 5-2
101 - Pierce Taylor (Team OHWAY Gold) over Jack Milos (Illinois Junkyard Dogs) Dec 4-2
108 - Damion Ryan (Team OHWAY Gold) over Andrew Lira (Illinois Junkyard Dogs) Dec 3-2
115 - Jacob Moon (Team OHWAY Gold) over Robert Major (Illinois Junkyard Dogs) Dec 6-1
122 - Casey Wiles (Team OHWAY Gold) over Jake Matthews (Illinois Junkyard Dogs) Dec 7-4
129 - Jake Niffenegger (Team OHWAY Gold) over Barry Johnson (Illinois Junkyard Dogs) Fall 1:57
136 - Dillion Walker (Team OHWAY Gold) over Jake Viloria (Illinois Junkyard Dogs) Maj 9-0
143 - Andrew Donahue (Team OHWAY Gold) over Cole Gaddis (Illinois Junkyard Dogs) TF 17-2
160 - Joseph Jens (Illinois Junkyard Dogs) over Unknown (Unattached) Forf 
260 - Ryan Hannah (Illinois Junkyard Dogs) over Unknown (Unattached) Forf 

Match #2 Round 2: Team OHWAY Gold defeated Team PA White 30-24
80 - Connor Brown (Team PA White) over Bo DiJulius (Team OHWAY Gold) SV-1 4-2
85 - Karl Shindledecker (Team PA White) over Unknown (Unattached) Forf 
90 - Luke Acuna (Team OHWAY Gold) over Carter Gill (Team PA White) Dec 2-0
95 - Noah Teeter (Team PA White) over Boede Campbell (Team OHWAY Gold) Fall 1:06
101 - Pierce Taylor (Team OHWAY Gold) over Gregory Merriman (Team PA White) Dec 7-2
108 - Lane Aikey (Team PA White) over Damion Ryan (Team OHWAY Gold) Dec 1-0
115 - Jacob Moon (Team OHWAY Gold) over Matthew Chase (Team PA White) Fall 0:54
122 - Casey Wiles (Team OHWAY Gold) over Drew Cain (Team PA White) Maj 9-1
129 - Jake Niffenegger (Team OHWAY Gold) over Domenic DeFalco (Team PA White) Maj 12-3
136 - Dillion Walker (Team OHWAY Gold) over Unknown (Unattached) Forf 
143 - Andrew Donahue (Team OHWAY Gold) over Nick Zaboski (Team PA White) Maj 9-0
160 - Dale Moehring Jr. (Team PA White) over Unknown (Unattached) Forf 
260 - Double Forfeit

Match #3 Round 3: MYWAY Blue defeated Team OHWAY Gold 33-25
80 - Nathan Browne (MYWAY Blue) over Bo DiJulius (Team OHWAY Gold) Dec 6-0
85 - Zach Platte (MYWAY Blue) over Unknown (Unattached) Forf 
90 - Jacob Brya (MYWAY Blue) over Luke Acuna (Team OHWAY Gold) UTB 2-2
95 - Mason Shrader (MYWAY Blue) over Boede Campbell (Team OHWAY Gold) Dec 5-0
101 - Max Brown (MYWAY Blue) over Pierce Taylor (Team OHWAY Gold) Dec 2-1
108 - Hunter Norris (MYWAY Blue) over Damion Ryan (Team OHWAY Gold) Dec 4-0
115 - Jacob Moon (Team OHWAY Gold) over James Johnston (MYWAY Blue) Dec 7-1
122 - Casey Wiles (Team OHWAY Gold) over Zeth Strejc (MYWAY Blue) Fall 2:11
129 - Jake Niffenegger (Team OHWAY Gold) over Caleb McNeil (MYWAY Blue) Fall 0:54
136 - Dillion Walker (Team OHWAY Gold) over Jacob Lee (MYWAY Blue) Fall 0:24
143 - Andrew Donahue (Team OHWAY Gold) over Jimmy Roti (MYWAY Blue) Maj 10-0
160 - Chandler Murton (MYWAY Blue) over Unknown (Unattached) Forf 
260 - CJ Krum (MYWAY Blue) over Unknown (Unattached) Forf 

1st-8th Place - Team OHWAY Gold is guaranteed 3rd place
Match #1 Quarterfinal: Team OHWAY Gold defeated Team Iowa Black 34-24
80 - Marcel Lopez (Team Iowa Black) over Bo DiJulius (Team OHWAY Gold) Dec 5-1
85 - Gavin Owens (Team OHWAY Gold) over Stevie Ray Barnes (Team Iowa Black) Dec 3-0
90 - Luke Acuna (Team OHWAY Gold) over Hunter Worthen (Team Iowa Black) Dec 3-0
95 - Pierce Taylor (Team OHWAY Gold) over Blake Engle (Team Iowa Black) Fall 0:38
101 - Beau Klingensmith (Team Iowa Black) over Damion Ryan (Team OHWAY Gold) Dec 4-1
108 - Kain Luensman (Team Iowa Black) over Boede Campbell (Team OHWAY Gold) Fall 1:04
115 - Jacob Moon (Team OHWAY Gold) over Jack Gaukel (Team Iowa Black) Dec 7-1
122 - Casey Wiles (Team OHWAY Gold) over Cael Rahnavardi (Team Iowa Black) Maj 10-1
129 - Jake Niffenegger (Team OHWAY Gold) over Unknown (Unattached) Forf 
136 - Dillion Walker (Team OHWAY Gold) over Colby Tool (Team Iowa Black) Fall 2:16
143 - Andrew Donahue (Team OHWAY Gold) over Jared Voss (Team Iowa Black) Dec 6-0
160 - Kalob Runyon (Team Iowa Black) over Unknown (Unattached) Forf 
260 - Carson Petlon (Team Iowa Black) over Unknown (Unattached) Forf 

Match #2 Semifinal: Team PA Gold defeated Team OHWAY Gold 44-9
80 - Cooper Price (Team PA Gold) over Bo DiJulius (Team OHWAY Gold) Maj 11-0
85 - Alejandro Herrera-Rondon (Team PA Gold) over Gavin Owens (Team OHWAY Gold) Maj 8-0
90 - Conner Redinger (Team PA Gold) over Luke Acuna (Team OHWAY Gold) Fall 2:05
95 - Noah Gnibus (Team PA Gold) over Pierce Taylor (Team OHWAY Gold) Dec 3-2
101 - Darren Clarke (Team PA Gold) over Damion Ryan (Team OHWAY Gold) Dec 2-1
108 - Giani Martini (Team PA Gold) over Boede Campbell (Team OHWAY Gold) Fall 0:20
115 - Jacob Moon (Team OHWAY Gold) over Hunter Burke (Team PA Gold) Dec 4-3
122 - Casey Wiles (Team OHWAY Gold) over Nolan Lear (Team PA Gold) Dec 4-1
129 - Jake Niffenegger (Team OHWAY Gold) over Trent Kochersperger (Team PA Gold) Dec 3-0
136 - Dimitri Jandrasics (Team PA Gold) over Dillion Walker (Team OHWAY Gold) Dec 3-1
143 - Cole Spencer (Team PA Gold) over Andrew Donahue (Team OHWAY Gold) Dec 4-0
160 - Ethan Marcozzi (Team PA Gold) over Unknown (Unattached) Forf 
260 - Jalen Stephens (Team PA Gold) over Unknown (Unattached) Forf 

Match #3 3rd Place Match: Team OHWAY Gold defeated Team PA Blue 33-27
80 - Easton Toth (Team PA Blue) over Bo DiJulius (Team OHWAY Gold) Fall 2:59
85 - Gavin Owens (Team OHWAY Gold) over Dylan Chappell (Team PA Blue) Dec 5-2
90 - Chanz Shearer (Team PA Blue) over Luke Acuna (Team OHWAY Gold) Dec 5-1
95 - Pierce Taylor (Team OHWAY Gold) over Evan Gleason (Team PA Blue) Dec 6-5
101 - Damion Ryan (Team OHWAY Gold) over Rocco Ferraro (Team PA Blue) Fall 2:59
108 - Kale Buckiso (Team PA Blue) over Boede Campbell (Team OHWAY Gold) Fall 1:01
115 - Jacob Moon (Team OHWAY Gold) over Sam Beckett (Team PA Blue) Maj 11-2
122 - Casey Wiles (Team OHWAY Gold) over Antonio Amelio (Team PA Blue) Fall 0:59
129 - Jake Niffenegger (Team OHWAY Gold) over Isaiah Reinert (Team PA Blue) Maj 11-2
136 - Dillion Walker (Team OHWAY Gold) over Giuseppe Milano (Team PA Blue) Maj 8-0
143 - Andrew Donahue (Team OHWAY Gold) over Stephen Roeder (Team PA Blue) Dec 4-0
160 - Nikko Martini (Team PA Blue) over Unknown (Unattached) Forf 
260 - Jacob Chimiak (Team PA Blue) over Unknown (Unattached) Forf


Casey Ingle

Casey Ingle

OHWAY National Team Director

Phone: (313) 404-3212

2017 OHWAY NATIONAL TEAM SELECTION - MAJOR CHANGES!

OHWAY is pleased to announce major changes in the selection process of the 2017 OHWAY NATIONAL TEAM representing Ohio at the 2017 NUWAY National Duals in Fort Wayne, IN the weekend of January 7th, 2017.

Historically, these teams were selected using Champion and Runner-Up placements at a Fall Qualifier tournament and while we found this event to be a great opportunity, the reality of the sport’s growth and existence of competing events severely limited our ability to have the best youth wrestling in our state participating at our Qualifier tournaments.

In a move to broaden participation, strengthen our teams and continue OHWAY’s commitment to creating great wrestling opportunities across Ohio, we are moving away from the Qualifier tournament process and appointing age-group specific leaders who will work with Coaches across Ohio to identify, select and build our best possible age-based teams.  To help facilitate this process and selection, OHWAY has appointed Casey Ingle as overall OHWAY National Team Director.  In this new role, Casey will be responsible for selecting OHWAY National Team Age Group Leaders, Team Coaches and facilitating the overall team selection process.  We will have OHWAY National Teams representing Ohio in each of the Boys 8U, 10U and 12U divisions, as well as the Girls 11U and 14U divisions.  While we have historically been focused on fielding (2) teams in each division, with this new process in place and given interest levels, that number could increase.

In terms of individual wrestler selection, we will be using the macro objective of fielding the absolute best team at each age division.  From there, additional teams will be identified based on the following criteria:

1.      Previous OHWAY State and Regional placements
2.      Previous OHWAY National Team participation (NUWAY National Duals)
3.      Previous NUWAY National event performance (American Pride, Great Lakes Championships, NUWAY Nationals, NUWAY Summer Nationals, Freak Show, etc)
4.      Previous OHIO and NATIONAL tournament performance

Our goal will be to have coaches and full team rosters in place by the end of September with multiple training camp opportunities scheduled across Ohio prior to the NUWAY National Duals event.

If you are interested in participating as an Age Group Director or Team Coach; or have any questions as to the overall OHWAY National Team or NUWAY National Duals, please contact Casey Ingle directly at casey.ingle@gmail.com or (313) 404-3212.

TEAM OHWAY Results from 2017 Mat Mayhem

OHWAY sent their strongest teams in organization history to the 2017 Mat Mayhem NUWAY Nationals Duals the weekend of January 7th, 2017 in Fort Wayne Indiana to compete against some of the Nation's best young wrestlers and teams.  

All the teams well represented the state of Ohio Wrestling with several of them placing in the top 8 of the Gold brackets.  

(click for information)